Standing Committees

2017-2018

Academic Freedom and Responsibility

Addresses issues related to the conditions of faculty employment and faculty practices, as well as faculty’s civil, academic, and intellectual rights. (5-6 members)

Co-Chair – Sandra Cesario (CON)

Co-Chair – Katherine Rose (COPE)

Christina Bickley (CHS)

Aaron Elkins (COPE)

Brian Fehler (CAS)

Laura Green (CHS)

Diane Gregory (CAS)

Molly Russ (SOM)

Gayle Night (CON)

Academic Standards

Addresses issues related to the academic functioning of the University. The issues might include admission standards, academic progression, academic support services, and academic integrity.  (5-6 members)

Chair – Lybeth Hodges (CAS)

Paul Clutter (CON)

Aaron Elkins (COPE)

Luis Espinoza (CHS)

Diane Gregory (CAS)

Mary Hennigan (CHS)

Laura Kubin (CON)

Mandy Stewart (COPE)

Gilbert Werema (SOM)

Administrator Evaluation Committee

Responsible for all aspects of evaluation of administrators by faculty, including the development and revision of evaluations, instruments, policies and procedures, and statistical analysis of the evaluation results. (4-6 members)

Chair – Agatha Beins (CAS)

Sandra Cesario (CON)

Shanil Juma (CHS)

Suzanne Scheller (CON)

Gilbert Werema (SOM)

Budget and Planning

Coordinates the ongoing process of shared governance with the administration as it relates to budget and planning. (5-6 members)

Co-Chair - Molly Russ (SOM)

Co-Chair - Gilbert Werema (SOM)

Catherine Bailey (CON)

Karen Dunlap (COPE)

Brian Harding (CAS)

Shanil Juma (CHS)

Katherine Rose (COPE)

Committee Selection Committee

Recommends Senators from membership on the Senate Standing Committees and performs functions related to University committees. (5-6 members)

Co-Chair – Catherine Bailey (CON)

Co-Chair – Suzanne Townsdin (LIB)

Mary Hennigan (CHS)

Lybeth Hodges (CAS)

Mandy Stewart (COPE)

Constitution and Bylaws

Responsible for Constitution & Bylaws for the Senate, considers amendments, and may be called upon to draft Senate resolutions.  (5-6 members)

Chair - David Gardner (CAS)

Catherine Bailey (CON)

Karen Dunlap (COPE)

Laura Green (CHS)

Suzanne Townsdin (LIB)

Elections

Responsible for conducting the Faculty Senate elections and the election of faculty to serve on designated University committees.  (5 members)

Co-Chair – Brian Fehler (CAS)

Co-Chair – Suzanne Scheller (CON)

Christina Bickley (CHS)

Paula Clutter (CON)

Suzanne Townsdin (LIB)

Faculty Handbook Committee

Responsible for managing all aspects of the TWU Faculty Handbook which is designed "to provide new and continuing faculty information about TWU.”  This committee will work with the VP for Academic Affairs to ensure that information in the Faculty Handbook and the University Policies are similar.

Co-Chair – David Gardner (CAS)

Co-Chair – Laura Kubin (CON)

Rosemary Candelario (CAS)

Dolores Kearney (CHS)

Gayle Night (CON)

Representatives to Select University Committees, Councils & Taskforces

Curriculum Committee – Suzanne Scheller (CON)

Distance Education Advisory Committee – Shanil Juma (CHS)

Faculty Evaluation & Development Committee – Laura Kubin (CON)

Graduate Council – Karen Dunlap (COPE)

Learning Technology Support Team – David Gardner (CAS)

Staff Council – Suzanne Townsdin (LIB)

Undergraduate Council – Dolores Kearney (CHS)

(2017-18) 

QEP

Honorary Degree Committee