Update Logo

TWU SCHEDULES SPRING COMMENCEMENT

DENTON SERVICE AND RETIREMENT RECOGNITION CEREMONY HELD

NEWSBRIEFS

UPDATE ON TWU PEOPLE

THE NEXT TWO WEEKS AT TWU: May 7-20, 2007

 

Volume 29, Number 9, May 7-20, 2007

 

TWU SCHEDULES SPRING COMMENCEMENT

The spring 2007 semester at Texas Woman’s University will draw to a close Saturday, May 12, with commencement ceremonies scheduled for 9 a.m., noon and 3 p.m. on TWU’s Denton campus.

Students and family members who have tickets are invited to attend.  The ceremonies, which include graduates from the Denton and Dallas campuses, will take place in the Kitty Magee Arena in Pioneer Hall.

Ms. Kathleen Mason, president and CEO of Tuesday Morning Corp. will deliver the commencement address for the morning ceremony.  Dr. Rosemary Luquire, a TWU graduate and senior vice president and corporate chief nursing officer of the Baylor Health Care System, will speak during the noon ceremony.  Dr. Liliana Valadez, assistant superintendent for college readiness for the Dallas Independent School District, will address graduates during the 3 p.m. ceremony.

TWU Chancellor and President Dr. Ann Stuart will preside at each ceremony.

Approximately 717 undergraduate and 496 graduate degrees will be awarded during the ceremonies.

Times for commencement reflect candidate assignments based on specific schools and colleges participating in the ceremonies listed below.  Receptions for each ceremony will follow on the second floor of the Student Union.

Ms. Mason is a retail executive with more than 25 years of successful merchandising, marketing and management experience in department, chain and specialty stores.  She currently is president and CEO of Tuesday Morning Corporation, North America’s largest operator of discount and closeout home furnishings and gift stores.  She also serves on the board of directors of the Dallas Chamber of Commerce; Genesco Incorporated, manufacturer of Johnson and Murphy and Dockers shoes; The Men’s Wearhouse; and Office Depot.

Dr. Luquire joined the Baylor Health Care System in January of this year.  She previously served as senior vice president, chief nursing officer and chief quality officer of St. Luke’s Episcopal Health System in Houston.  Dr. Luquire, who earned her Ph.D. from TWU, is a fellow in the American Academy of Nursing; a commissioner for the Magnet Commission in Washington, D.C.; and a member of the American Nurses Association, American Assocition of Critical-Care Nurses and the national and local chapters of the American College of Healthcare Executives.

Dr. Valadez, who earned her bachelor’s and master’s degrees from TWU, is a third-generation Texas educator.  She has served districts in the lower Rio Grande Valley, and has been a teacher, an assistant principal, and has served in various capacities at the central administration level in the Dallas Independent School District.  She has worked with the Teach for America program and has served as an adjunct professor at the junior college and university levels.  At the state level, Dr. Valadez serves as co-chair of the P-16 Council’s Student Academic Preparation and Readiness Committee.

*** *** ***

DENTON SERVICE AND RETIREMENT RECOGNITION CEREMONY HELD

TWU recently recognized years of service and honored faculty and staff retirees during Service and Retirement Recognition ceremonies on the Denton, Dallas and Houston campuses.  Honorees at the Dallas and Houston centers were listed in the April 23-May 6 edition of the TWU Update.  Honorees from the Denton Center, which held its ceremony on Tuesday, May 1, are listed below.

Denton Center faculty and staff recognized for five years of service were: Ronald Archer, student records; Young-Hoo Kwon, kinesiology; Pamela Baker, School of Management; Linda Ladd, family sciences; Fleur Benatar, athletics; Katherine Landdeck, history & government; Lewis Benavides, human resources; Roberto Leija, facilities management; Bret Bentz, psychology & philosophy; Isac Leon, facilities management; Jason Brison, Instructional Support Services; Sherlyce Logan, public safety; Billy Britt, chemistry & physics; Nicholas Looper, facilities management; Angela Cagle, human resources; Anna Marie Love, health studies; Jim Chenevert, School of the Arts, music; Tara Martin, public safety; John Cissik, Fitness & Recreation; Kathy Nettles, bursar’s office; Kathy DeOrnellas, psychology & philosophy;  Luetta Newman, Student Health Services; David Donaldson, facilities management; Paul Nichols, facilities management; Ramon Duenas, facilities management; Amanda Noday, human resources; Melody Dunn, facilities management; Lynda Peebles, chemistry & physics; Donald Dutcher, ISS; Thuy Phan, controller’s office; Brian Elmore, ISS; Stephen Ramos, Technology & Information Services; Jacque Endres, chemistry SLR; Becky Rodriguez, Intercultural Services; R.D. Forester, facilities management; Sully Saucedo, registrar’s office; Sarah Gamblin, SOA, dance; Pamela Schute, Student Health Services; Mary Garza, teacher education; Charlene Scott, facilities management; Deborah Gillespie, conference services; Richard Shuster, SOA, music; Elisa Gonzales, dental hygiene; Kelly Simonson, Counseling Center; Jane Graham, Research & Sponsored Programs; Anne Marie Simpson, reading; Sheryl Grant, housing; Lizabeth Spoonts, dental hygiene; David Grider, facilities management; Anne Stiles, nursing; Janet Hilbun, library & information studies; John Sudduth, controller’s office; Mary Honard, teacher education; Marisha Teagardin, ISS; Paula Hughes, School of Management; Jody Terrell, health studies; Lorie Huslig, graduate school; Dominga Tovar, facilities management; Shelley Jackson, family sciences; Andrea Vaughn, student records; Scott Kirkby, mail services; Lynne Vriezen, Technology & Information Services; Brandy Klug, library; Martina Will de Chaparro, history & government; Daniel Knabe, Facilities Management; Ursula Williams, library; Johnathon Knotts, facilities management; D. Michelle Williams-Laing, COPE.

Recognized for 10 years of service were: Robert Barber, Fitness & Recreation; Bonnie Lowther, COPE; Linda Bixler, library; Melissa McClung, occupational therapy; Vivian Borth-Smith, registrar’s office; Lin Moore, family sciences; Maria Camargo, facilities management; Marty Looper, facilities management; Roasibel Camargo, facilities management; Jo Ann Nunnelly, Disability Support Services; Wallace Campbell, Instructioinal Support Services; Vincent Oldag, public safety; Chalese Connors, athletics; Mary Elizabeth Palmer, Pioneer Hall; Gail Davis, nursing; Ellen Perlow, library; Joseph Pinson, School of the Arts, music; Linda Garza, facilities management; Carlos Rendon, facilities management; Joanne Hawthorne, Research & Sponsored Programs; Benjamin Salazar, facilities management; Tammy Jo Hood, occupational therapy; Regina Schmidt, academic advising; Annette Johnson, human resources; Sharla Snider, family sciences;
Elizabeth Kaye, reading; Pamela Wilson, controller’s office.

Recognized for 15 years of service were: Johnnie Aven, occupational therapy; Cindy Sansom, facilities management; Juan Castillo, facilities management; Sharon Saullo, College of Arts & Sciences; Nicki Cohen, School of the Arts, music; Paulina Silva, facilities management;  Mary Fleming, library; Stephen Souris, English, Speech & Foreign Languages; Amy Hall, human resources; Janel  Sprayberry, controller’s office; Mark Harris, marketing & communication; Pamela Strong, student records; Victorine Imrhan, nutrition & food sciences;  Lou Ann Thompson, English, Speech & Foreign Languages; Brenda Klingner, ISS; Maria Trabazo, public safety; Jean Mankoff,  ISS; Sharon Vincent, student records; Linda Marshall, social work; Corin Walker, ISS; Robert Maurer, School of Management;  Ronny Ward, facilities management; Angela Moore, facilities management; James Williams, sociology; Carolyn Roblyer, reading; Deborah Young, School of Management; Mahmoud Sadri, sociology.

Recognized for 20 years of service were: Deborah Burgess, chancellor's office; Trayce Hudy, chancellor's office; Marie-Anne Demuynck, math & computer science; Sue Kuykendall, athletics; Joann Engelbrecht, Research & Sponsor Programs; James Stiles, registrar’s office; Patrice Benfield Frisby, Institutional Development; Donald Yeck, controller’s office.  Recognized for 25 years of service were: Debbie Andreadakis, bursar’s office; Nancy DiMarco, nutrition & food science; Ronald Fannin, family sciences; Ronald Fritsch, teacher education; Brenda Matheus, printing services; Larry Mays, facilities management; Phyllis Mercer, School of Management; Jackie Webster, printing services.

Recognized for 30 years of service were: Derrell Bulls, School of Management; John Lawhon, General Counsel; Reta Foreman, biology; Dennis Maddux, facilities management; Penelope Hanstein, School of the Arts, dance; Barbara Presnall, history & government; Timothy Hoye, history & government; Robert Tuggle, finance & administration; Governor Jackson, financial aid; Kathy Woods, bursar’s office; Charlsa Kern, printing services.  Recognized for 35 years of service were: Phyllis Bridges, English, Speech & Foreign Languages; and John Erwin, public safety.  Recognized for 40 years of service was Joyce Palmer, English, Speech & Foreign Languages.

Denton retirees were: William Cissell, health studies; Stan Ivie, teacher education; Kathleen Duffy, facilities management; Jean Pyfer, kinesiology; Marilyn Dunham, library; Linda Regne, controller’s office; Merry Evenson, family sciences; Walter Roberts, facilities management; Sinah Goode, kinesiology; Albert Smith, facilities management; Connie Gray, University Health Services; Connie Smith, teacher education;
John Hepner, library; Roy Sweatman, Fitness & Recreation.

*** *** ***

NEWSBRIEFS

Information and news about activities, programs or TWU people may be sent to the Office of Marketing and Communication through campus mail or by e-mail to info@twu.edu. The deadline to receive information is the first and third Tuesday of each month at 5 p.m. for the following week. Student information for the “People” section is not published unless it is submitted by or in conjunction with a faculty member and that faculty member’s related activities.

The Office of Marketing and Communication will discontinue the use of the marquees on Administration Drive, Bell Avenue and Locust Street effective June 8, 2007.  Difficulty in finding replacement parts and letters for the aging marquees was cited as the key factor in the decision.  It also has become difficult to secure the letters on the marquees, resulting in theft and acts of mischief.  Messages will run as scheduled through June 8.  After that date, generic messages will be posted on the marquees.

UPDATE ON TWU PEOPLE

Please submit “People” items (faculty and staff only) to the Office of Marketing and Communication by campus mail or by e-mail to info@twu.edu.  Include first and last names (no initials, please) and appropriate titles (ie. Dr.).

Condolences are offered to Dr. Patti Hamilton (nursing-Denton) and her husband, Cla, following the death of their son, Benjamin, in an automobile accident.  A scholarship fund has been established in his memory for computer science majors at UNT, his alma mater.  Contributions may be made to the UNT Foundation and mailed to the University of North Texas Division of Advancement, Benjamin T. Hamilton Scholarship, P.O. Box 311250, Denton, TX 76203.

Dr. Ron French (kinesiology) has been named a 2007 Piper Professor by the Minnie Stevens Piper Foundation.  The award was created in 1958 to honor outstanding teaching in Texas colleges and universities.  The foundation makes only 15 awards each year.  Dr. French is the eighth TWU faculty member to receive the award since it was established.


*** *** ***

THE NEXT TWO WEEKS AT TWU: MAY 7-20, 2007

Mon., May 7            -Library open 7:30 a.m.-midnight; bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness & Recreation open 6 a.m.-10 p.m.
                                   
Tues., May 8            -Library open 7:30 a.m.-midnight; bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness & Recreation open 6 a.m.-10 p.m.
                                   
Wed., May 9            -Library open 7:30 a.m.-midnight; bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness & Recreation open 6 a.m.-10 p.m.
                                 -Professor’s Corner, 7 p.m., Denton South Branch Library.  Dr. Rachel Yeatts of UNT presents “Teacher Man: Frank McCourt’s Third Memoir.”  Free.  For more information, call 81-2343.
                                   
Thur., May 10            -Library open 7:30 a.m.-10 p.m.; bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness & Recreation open 6 a.m.-10 p.m.
                                                           
Fri., May 11            -Library open 7:30 a.m.-6 p.m.; bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-8 p.m.
                                   
Sat., May 12            -Library open 10 a.m.-2 p.m.; bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 8 a.m. to noon.
                                    -Commencement ceremonies, 9 a.m., noon and 3 p.m., Pioneer Hall.  Receptions in Student Union follow each ceremony.
           
Sun., May 13            -Library closed; bookstore closed; Fitness and Recreation open 4-8 p.m.
                                   
Mon., May 14            -Library open 9 a.m.-6 p.m.; bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 -9 a.m., 11 a.m.-1 p.m., 4-8 p.m.
                                   
Tues., May 15            -Library open 9 a.m-6 p.m.; bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 -9 a.m., 11 a.m.-1 p.m., 4-8 p.m.
                                    -TWU’s Institute for Women’s Health hosts “Women Exercising for Healthy Hearts” at 12:15 p.m. in HDB 101.  Free.  Event celebrates National Women’s Health Week.
                                   
Wed., May 16            -Library open 9 a.m.-6 p.m.; bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 -9 a.m., 11 a.m.-1 p.m., 4-8 p.m.
                                   
Thur., May 17            -Library open 9 a.m.-6 p.m.; bookstore open 8 a.m. to 6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 -9 a.m., 11 a.m.-1 p.m., 4-8 p.m.
                                    -Staff Development Day.  Registration and breakfast begin at 7:30 a.m. in MCL Auditorium. For more information, call 81-2204.

Fri., May 18            -Library open 9 a.m.-6 p.m.; bookstore open 8 a.m.-3 p.m.; Fitness and Recreation open 6 -9 a.m., 11 a.m.-1 p.m., 4-8 p.m.
                                   
Sat., May 19            -Library closed; bookstore closed; Fitness and Recreation open 8 a.m.-noon.
                                   
Sun., May 20            -Library closed; bookstore closed; Fitness and Recreation open 4-8 p.m.

 

*** *** *** *** *** *** *** *** ***

 

 

 

 


2005-2007 Back Issues

2004 Back Issues

2003 Back Issues