skip to content

Volume 35, Number 9, May 27 - June 9, 2013

TWU SOFTBALL ENDS MEMORABLE SEASON

The TWU softball team fell to Grand Valley State, 8-4, at the NCAA Division II Softball National Championship Tournament on May 25, ending its season of “firsts” — first Lone Star Conference championship, first South Central Super Regional championship and first trip to an NCAA championship tournament by any TWU team.

The Pioneers finished the year with a program-best 51-14 record.

The softball team’s first-ever LSC championship win was quickly followed by its first LSC Tournament Championship.  That win gave the Pioneers an automatic bid to the 2013 NCAA Super Regional, which the team won and then became the first TWU team to advance to an NCAA national championship tournament.  The track and softball teams in the 1970s competed in the AIAW (Association for Intercollegiate Athletics for Women).  Gymnastics competes in the USA Gymnastics Collegiate National Championships, which is not affiliated with the NCAA.

TWU RECOGNIZES PIONEER PROUD RECIPIENTS

Pioneer Proud awards recognize service above and beyond their ordinary responsibilities.  Permanent full- or part-time staff employees who have worked a minimum of six moths, and who are in a position below director, registrar or bursar, are eligible for nomination.

Recipients for 2012-13, listed by department, are: Academic Affairs — Gavin DeCuir, Nancy Gotcher, Kathy Roberts; Academic Financial Services — Colleen Sallee; Alumni Relations — Chris Styers; Associate Provost Office — Nora Sierra; Athletics — Jeff Bowerman; Biology — Cindy Hiegel, Nani Cooper, Pat Knox, Sarah Reedy; Bursar’s Office — Kathy Woods; Campus Building & Facilities — Chantel Brightman; Campus Manager, Dallas — Ashley Spinozzi; Center for Student Development — Allison Durarte, Beth Dobbs Howard, Davida Robinson; Central Services — Sandra Compton-Winbush; Chancellor’s Office — Trayce Hudy; Chemistry & Biochemistry — Mary Ann Hartz, Virginia Wing, Jacque Endres; College of Arts & Sciences — Anne Downing, Tasha Garrett Rhonda Redfearn;

College of Health Sciences — Mary Beth Daugherty, Sara Wimmer; College of Health Sciences, Academic Advising — Kim Taylor; College of Nursing — Denise Durrance, Deonna Bishopp, Heather Close, Linda Pearson, Isabelle Sislak, Rebecca Boruff Christi Seiley, Karen Zapata, Mary Milligan, Cheryl Maddux, Karen Ishee, Ruth Washington, Sheila Washington; College of Professional Education — Nicole Ceballos, Kathleen Hedges, Judith Franz, Sharon Masten; Commuter Services — Annie Phillips Newton; Counseling Center — Helen Johnson; Custodial Services — Linda Thornton, Paulin Berune, Rosa Dimas, Josefina Ramirez, Maria Consuelo Soto, Ronald Evans, Yolanda Salazar, Yolanda Vasquez, Maria Leon-Ruiz, Sandy Hammon; Dance — Penny Lewis; Dental Hygiene — Autumn Rainey, Shirley Saunders; Distance Education —Cindy Howell; DPS — Gloria Holcomb, Keenan Duff, Naiteka James; Facilities Management — Duane Mills, Travis Koerner, Aaron Daugherty, Adela Garza, Maria DeLaRosa, Becky Chisenhall, Carl Sorensen, Cindy Sansom, Dusty Godi, Howard Garrison, Jerry Don Sprayberry, Kenneth Burt, Kevin Williams, Maria Leon-Ruiz, Scott Tanner, Josh Hunter, Daniel Knabe, Azalia Sandoval, Juan Zamarripa, Lidia Romero, Marleni Torres, Steven Adcock, Rachel Troop, Lois Garcia, Charles “Dusty” Godi, Dan Tullos, Fred Willison, Justin Peachee, Paulina Berumen;

Family Sciences — Harry Winn; Financial Aid — Dominga Dominguez, Janine Gann, Kimberly Adams, Karen Trail; First Year Composition — Wylljiana Cole; Food & ID Services — Kimberly McFarland; Graduate School — Karen Bartel, Linda McKeiver, Sandy McBurnett, Scott Wright; Health Studies — Cindy Snider; Honors Scholar Program — Janie Beyer; Housekeeping — Linda Horton; Human Resources — Amanda Noday, Angela Cagle, Kara Krafft, Kay Schroeder, Myrna Flores, Susan Ferbend, Sharon Cowan; Institutional Development — Judy Miller, Michelle Kyle; Institutional Effectiveness — Lisa Haynes; Institutional Research & Data Management — Grace Chalon, Greg Gengo, Tracy Stegmair, Yvonne Pringle; Intercultural Services — Dolores Montoya, Izela Alcala, Michelle Buggs, Michelle Prudhomme, Angelia Landeros, Scotty McCall; IT — Jeff Brown; Kinesiology — Beth Palmer, Janeele Davis, Rhonda Reed, Robbie Reid; Landscape Services — Kim Thomas; Learning Techology Support — Vicky Johnson, Ivan Lee; Library — Brandy Klug, Caitlin Rodgers, Erik Martin, LaMargo Branch, Ursula Williams, Rebekah Bentancourt, Janet Bickel-Burton, Kimberly Richardson, Lance Rivera, Robbie Jones, Tracy Washington, Robert Applegate; MTSC — Paul Ingram; Nutrition & Food Sciences — Marcella Ettinger, Estee Easley; Occupational Therapy — LaWana Spratling, Luci Gouin, Tammy Hood, Tesse Scott, Amber Geldersma, Joselyn Lee; Office of Research, Houston — Mary Jackson;

Office of Research & Sponsored Programs — Diane LaGrone, Duane Baade, JoAnne Hawthorne; Office of Technology — Jinlan “Iris” Du, Joe Kondras, John Cantu, Julie Muller, Nathan Routen, Qian Hu, Srinivas “Shawn” Nadella, Setlana Diaz, Ward Durossette, Sarah Moore, Alicia Fairweather, Andrew Clemens; Office of the Senior Associate Provost — Lorie Huslig; Physical Therapy — Kam Mukherjee, Connie Coleman; Procurement — Diane Creed, Lori Cantrell, Patricia Blackburn; Psychology & Philosophy — Glenda Peters; Reading — Holly Duhon, Linda Mills; Registrar’s Office — Sarah Kate Henderson, Laura Rocchio; Research — Martha “Annie” Plummer; School of Library and Information Studies — Brenda Mallory, Donna Cooper, Maryann Kitchens, Michael Lopez, Sarah Merrill; School of Management — Becky Bryant; Sociology & Social Work — Michele Bland, Samantha Farmer; Student Life — Chre Parnell, Lisa Quinones, Wandalyn Shanklin McLean, Lisa Valle; Student Records — Amy Hicks, Andrea Vaughn, Beth Draper, Nancy Casey, Pat Stennett, Sharon Vincent, Tony Archer; Teacher Education — Melinda Rule; Teaching & Learning with Technology — Laura Macsas; Undergraduate Studies — Rachelle Land; University Scheduling — Brenda Klingner; Women’s Studies — Gail Orlando; Write Site/ESFL — Jennifer Phillips-Denny, Wylijana Cole.

Newsbriefs (submission information)

Applications for the 2013 fall semester ASSET Scholarship must be submitted by 5 p.m. Friday, May 31.  Information and forms are available at www.twu.edu/ASSET.

TWU Drama continues its summer children’s series with its production of Bunnicula June 19-30 in the Redbud Theater Complex on the Denton campus.  Show times and ticket information are available at www.twu.edu/drama.

Update on TWU People (submission information)

Richie Bruister (athletics) was named the Lone Star Conference Softball Coach of the Year.  He guided the Pioneers softball team to its most successful season this year.

Dr. Gerald Goodman (HCA, Houston) and Dr. Barbara McAlister (nursing, Houston) are the 2013 recipients of the Dr. G. Ann Uhlir Endowed Fellowship for Higher Education Administration.  The fellowship is designed to help beginning administrators, faculty or students interested in administration develop leadership, management and interpersonal skills needed to be a highly qualified and successful academic administrator.

Dr. Jessica Gullion (sociology) presented her paper “Toxic Neighborhood” at the International Congress of Qualitative Inquiry, where she also chaired a session on “The Environment and Public Health Policy.”  The paper will be published in the upcoming issue of Qualitative Inquiry.

The Next Two Weeks at TWU: May 27 - June 9, 2013

Mon., May 27           
  • Memorial Day holiday; university closed.

Tues., May 28

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Wed., May 29

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Thurs., May 30

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Fri., May 31

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Sat., June 1

  • Library closed; Bookstore closed; Fitness and Recreation open 8 a.m.-10 p.m.

Sun., June 2

  • Library closed; Bookstore closed; Fitness and Recreation open noon-midnight.

Mon., June 3

  • Library open 7:30 a.m.-10 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Tues., June 4

  • Library open 7:30 a.m.-10 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Wed., June 5

  • Library open 7:30 a.m.-10 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Thurs., June 6

  • Library open 7:30 a.m.-10 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Fri., June 7

  • Library open 7:30 a.m.-7 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-3 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-midnight.

Sat., June 8

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore closed; Fitness and Recreation open 8 a.m.-10 p.m.

Sun., June 9

  • Library open 2-10 p.m.; Bookstore closed; Fitness and Recreation open noon-midnight.

Submission Information

Newsbrief Submissions
Information and news about activities, programs or TWU people may be sent to the Office of Marketing and Communication through campus mail or by e-mail to info@twu.edu. The deadline to receive information is the first and third Tuesday of each month at 5 p.m. for the following week. Student information for the “People” section is not published unless it is submitted by or in conjunction with a faculty member and that faculty member’s related activities.

TWU People Submissions
Please submit “People” items (faculty and staff only) to the Office of Marketing and Communication by campus mail or by e-mail to info@twu.edu. Include first and last names (no initials, please) and appropriate titles (ie. Dr.)

page last updated 10/13/2014 8:33 AM