skip to content

Volume 34, Number 8, May 21 - June 3, 2012

TWU RECOGNIZES SERVICE, RETIREES

Each year, TWU recognizes faculty and staff for their years of service and pays tribute to its retirees.  Ceremonies recently were held on each campus.  Honorees in Denton were:

Five years — Sarah Alexander, library; Stephanie Andrus, facilities management; Erika Armstrong, communication sciences & disorders; LaKiena Baker, public safety; Brian Beck, biology; Curtis Blair, student records; Jeff Bowerman, athletics; John Cantu, instructional support services; Paula Chance, communication sciences & disorders; Sheree Colson, athletics; Christopher Cooper, School of Management; Ronald Davis, kinesiology; Clint DeBusk, information technology services; Sara Deines, public safety; Elizabeth Dobbs Howard, Center for Student Development; Jacqueline Folsom, provost’s office; Susan Frady, ISS; Jordan Fuchs, School of the Arts – dance; Brandy Gilliam, financial aid; Janine Golden, library; Brian Grams, controller’s office; Julie Halliburton, fitness & recreation; Christian Hart, psychology & philosophy; Gretchen Hoffman, SLIS; Bryan Hughs, facilities management; Elizabeth Jillson, athletics; Ruth Johnson, graduate school; Robin Johnson-Piper, student life; Audrena Kelley, counseling services; Bonnie King, research & sponsored programs; Kara Krafft, human resources; Cynthia Landeros, registrar’s office; Maria Lerma, facilities management; Marilyn-Massey-Stokes, health studies; Dorcyle McClure, family sciences; Ma Guadalupe Mendez, facilities management; Ruth Orozco, facilities management; Robin Pennington, facilities management; Jana Perez, School of Arts – visual arts; Karl Pienkoss, ITS; Sally Redd, history & government; Kristine Reed, library; Rhonda Reed, kinesiology; Benjamin Reeves, facilities management; Maxima Resendiz, facilities management; Keith Restine, lifelong learning; Ruben Rodriguez, English, speech & foreign languages; Thomas Roese; Kamesha Ross, housing; Michael Shackelford, facilities management; Lenora Sletten, international education; Melissa Stockholm, communication sciences & disorders; Sherry Stratton, human resources; Steven Strong, facilities management; James Stroud, facilities management; Ronald Tarbutton, facilities management; Renee Thompson, marketing & communication; Monica Vasquez, facilities management; Parakat Vijayagopal, nutrition & food sciences; Birgitte Vittrup, family sciences; Randie Wilkinson, public safety; Virginia Wing, chemistry & physics; Harry Winn, family sciences; Nikki Young-Washington, admissions; Edith Zelaya, facilities management.

10 years — Ronald Archer, student records; Pamela Baker, School of Management; Fleur Benatar, athletics; Lewis Benavides, human resources; Jason Brison, ISS; Billy Britt, chemistry & physics; Angela Cagle, human resources; Jim Chenevert, School of Arts – music; John Cissik, fitness & recreation; Kathy DeOrnellas, psychology & philosophy; David Donaldson, facilities management; Ramon Duenas, facilities management; Brian Elmore, ISS; Jacque Endres, chemistry; Roy Don Forester, facilities management; Sarah Gamblin, School of Arts – dance; Deborah Gillespie, conference services; Jane Graham, research & sponsored programs; Mary Honard, teacher education; Paula Ann Hughes, School of Management; Lorie Huslig, graduate school; Shelley Jackson, family sciences; Brandy Klug, library; Daniel Knabe, facilities management; Johnathon Knotts, facilities management; Young-Hoo Kwon, kinesiology; Linda Ladd, family sciences; Katherine Landdeck, history & government; Isac Leon, facilities management; Nicholas Looper, facilities management; Delores Montoya, intercultural services; Kathy Nettles, bursar’s office; Luetta Newman, university health services; Paul Nichols, facilities management; Amanda Noday, human resources; Lynda Peebles, chemistry & physics; Thuy Phan, controller’s office; Stephen Ramos, ITS; Becky Rodriquez, intercultural services; Sully Saucedo, internal audit; Ward Sheeder, facilities management; Richard Shuster, School of Arts – music; Anne Simpson, reading; Lizabeth Spoonts, dental hygiene; Anne Stiles, nursing; John Sudduth, controller’s office; Jody Terrell, health studies; Dominga Tovar, facilities management; Andrea Vaughn, student records; Lynne Vriezen, ITS; Ursula Williams, library; Donna Williams-Laing, COPE.

15 years – Robert Barber, fitness & recreation; Maria Camargo, facilities management; Rosibel Camargo, facilities management; Wallace Campbell, ISS; Carmen Cruz, counseling services; Joanne Hawthorne, research & sponsored programs; Tammy Hood, occupational therapy; Marty Looper, facilities management; Bonnie Lowther, COPE; Lin Moore, family sciences; Jo Ann Nunnelly, disability support services; Vincent Oldag, public safety; Mary Palmer, Pioneer Hall; Joseph Pinson, School of Arts – music; Carlos Rendon, facilities management; Sharla Snider, family sciences; Pamela Wilson, controller’s office.  20 years – Johnnie Aven, occupational therapy; Janet Bickel-Burton, library; Juan Castillo, facilities management; Nicki Cohen, School of Arts – music; Mary Fleming, library; Amy Hall, human resources; Mark Harris, marketing & communication; Victorine Imrhan, nutrition & food sciences; Brenda Klingner, ISS; Linda Marshall, social work; Robert Maurer, School of Management; Angela Moore, facilities management; Mahmoud Sadri, sociology; Cindy Sansom, facilities management; Paulina Silva, facilities management; Stephen Souris, English, speech & foreign languages; Janel Sprayberry, controller’s office; Pamela Strong, student records; Lou Ann Thompson, English, speech & foreign languages; Maria Trabazo, public safety; Sharon Vincent, student records; Corin Walker, ISS; Ronny Ward, facilities management; James Williams, sociology; Deborah Young, fashion & textiles.  25 years – Marie-Anne Demuynck, math & computer science; Jo Ann Engelbrecht, research & sponsored programs; Sue Kuykendall, athletics. 

30 years – Nancy DiMarco, nutrition & food sciences; Trayce Hudy, chancellor’s office; Ronald Fannin, family sciences; Patrice Frisby, institutional development; Larry Mays, facilities management.  35 years – Reta Smiddy Foreman, biology; Timothy Hoye, history & government; Governor Jackson, financial aid; John Lawhon, general counsel; Barbara Presnall, history & government; Kathy Woods, bursar’s office.  40 years – Phyllis Bridges, English, speech & foreign languages; John Erwin, public safety.  Denton retirees – Judith Bean, undergraduate studies; Jane Christiansen, facilities management; Maybelle Demore, purchasing; Eugene Duperry, facilities; Ronald Fannin, family sciences; Colleen Ferguson, lifelong learning; Linda Fischer, institutional development; Karen Hoenig, psychology & philosophy; Larry Jackson, ITS; Mary Ann McDuff, academic financial services; Trudy Odom, public safety; Vickie Pierce, student records; Joyce Rademacher, teacher education; Robert Tuggle, finance & administration.

Dallas honorees were:  Five years – Rachel Clarke, ISS; Linda Csiza, physical therapy; Kathryn Kremer, nursing; Venita Lovelace-Chandler, physical therapy; Debra Nolan, nursing; Noralyn Pickens, occupational therapy; Christine Seiley, nursing.  10 years – Sally Lambert, nursing; Louise Light, nursing; Charli Oquin, nursing; Sharon Van Sell, nursing; Jared Vernon, ISS.  15 years – Ho Soon Lee Cho, nursing; Barbara Gray, nursing; Karen Long, Dallas Center; Cecilia Wilson, nursing.  20 years – Kam Mukherjee, physical therapy.

Houston honorees were:  Five years – Barbara Baudler, nursing; Patricia Bowyer, occupational therapy; Connie Coleman, physical therapy; Nelly Flores, facilities management; Ana Fuentes, facilities management; Brandon Gipson, facilities management; Andrea Morgenthaler, physical therapy; Santhi Periasamy, counseling services; Anne Selcer, health care administration; Roberta Toms, nursing; Kai-Li Tsai, health care administration; Billy Warren, facilities management; Daphne Williams, nursing.  10 years – Joan Edwards, nursing; Janet Foster, nursing; Desiree Hodge, Houston Center; Cathy Hueske, nursing; Joselyn Lee, occupational therapy; Deborah Unruh, student life.  15 years – Johnnie Moore, facilities management.  20 years – Brenda Binder, nursing; Suk-Kuen Chan, occupational therapy; Sheila Washington, nursing.  30 years – Judith McFarlane, nursing; John Radcliffe, nutrition & food sciences.  35 years – Elizabeth Young, nursing.  Houston retirees – Kelley Moseley, health care administration; Mohamed Sabbahi, physical therapy.

DALLAS, HOUSTON RECOGNIZE PIONEER PROUD RECIPIENTS

Staff members of TWU’s Dallas and Houston centers recently were recognized for service above and beyond their ordinary responsibilities during Pioneer Proud ceremonies on their respective campuses.  Denton recipients were recognized in the May 7 issue of the TWU Update.

Dallas recipients were: Bertha Martinez (Information Technology Services); Carol Pickle, (The Stroke Center-Dallas); Chad Walls (nursing); Chantel Brightman (Dallas Center); Chre Parnell (student life); Christine Seiley (nursing); Fred Willison (facilities management & construction); Gloria Holcomb (public safety); Isabelle Sislak (nursing); Janet Bickel-Burton (library); Juan Zamarripa (FMC); Karen Long-Trail (Dallas Center/Registrar/Admissions/Financial Aid); Karen Zapata (nursing); Kimberly Richardson (library); Lance Rivera (library); Linda Thornton (facilities management-custodial); Lois Garcia (facilities management-custodial); Lucille Gouin (occupational therapy); Maryann Milligan (nursing); Monica Workman (nursing); Niateka James (facilities management-custodial); Nicole Borman (physical therapy); Patricia Beyer (bursar/cashier); Paulina Berumen (facilities management); Rachel Clarke (ITS); Rica Kendrick (nursing); Robernetta Jones (library); Robert Farrington (facilities management); Rose Demars (facilities management-custodial); Shelly Burns (library); Tracy Washington (library); Zarafsheen Veerjee (physical therapy).

Houston recipients were: Ana Fuentes (facilities management-custodial); Brandon Gipson (facilities management), Cheryl Holombe (administration); Connie Coleman (physical therapy); Daphne Williams (nursing); Deborah Unruh (student life); Eddyline Comia (nursing); Eric Malmberg (administration); Helen Johnson (counseling center); Inez Shelton (health care administration); Jean Morrow (physical therapy); Jennifer Lewis (financial aid); Johnnie Moore (facilities management); Joselyn Lee (occupational therapy); Kerry Carroll (facilities management); Laura Huntsberry (nutrition & food sciences); Lenora McWilliams (nursing); Linda Pearson (nursing); Marlene Malmberg (administration); Maryann Heredia Portillo (administration); Rosa Rangel (facilities management-custodial); Sandra Compton-Winbush (central services); Wandalyn Shanklin-McLean (student life).

Newsbriefs (submission information)

No Newsbriefs in this issue

Update on TWU People (submission information)

A retirement reception honoring Carolyn Brown (COPE) will be held from 3 to 4 p.m. Wednesday, May 30 in the Stoddard Hall lobby.  The TWU community is invited to attend.

Each year, graduating seniors have the opportunity to nominate their favorite faculty and staff members when they register for Senior Breakfast or Senior Lunch.  Honorees recognized at the spring Senior Breakfast were Sandra Brackenridge (social work), Dolores Kearney (nutrition & food sciences), Shelia Lumar (family sciences), Linda Marshall (social work) and Jennifer Wilson (nursing).  Senior Lunch honorees were Kyle Biggerstaff (kinesiology), Karen Dunlap (teacher education), Kenneth Foster (psychology & philosophy), Lloyd Kinnison (teacher education) and Neirica Kendrick (nursing).

The Next Two Weeks at TWU: May 21 - June 3, 2012

Mon., May 21           
  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Tues., May 22

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Wed., May 23

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-5 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Thurs., May 24

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Fri., May 25

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-3 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Sat., May 26

  • Library closed; Bookstore closed; Fitness and Recreation open 8 a.m.-10 p.m.

Sun., May 27

  • Library closed; Bookstore closed; Fitness and Recreation open noon-10 p.m.

Mon., May 28

  • Memorial Day holiday; university closed.

Tues., May 29

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Wed., May 30

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Thurs., May 31

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-6 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Fri., June 1

  • Library open 9 a.m.-6 p.m.; Bookstore open 8 a.m.-3 p.m.; Fitness and Recreation open 6 a.m.-10 p.m.

Sat., June 2

  • Library closed; Bookstore closed; Fitness and Recreation open 8 a.m.-10 p.m.

Sun., June 3

  • Library closed; Bookstore closed; Fitness and Recreation open noon-10 p.m.

Submission Information

Newsbrief Submissions
Information and news about activities, programs or TWU people may be sent to the Office of Marketing and Communication through campus mail or by e-mail to info@twu.edu. The deadline to receive information is the first and third Tuesday of each month at 5 p.m. for the following week. Student information for the “People” section is not published unless it is submitted by or in conjunction with a faculty member and that faculty member’s related activities.

TWU People Submissions
Please submit “People” items (faculty and staff only) to the Office of Marketing and Communication by campus mail or by e-mail to info@twu.edu. Include first and last names (no initials, please) and appropriate titles (ie. Dr.)

page last updated 8/25/2014 4:21 PM