skip to content

gutter
The Texas Woman's University Board of Regents is composed of nine persons, at least four of whom shall be women, appointed by the governor with the advice and consent of the Senate.  The governor also appoints a tenth non-voting student regent.

The regents hold office for staggered terms of six years, with the terms of three members expiring February 1 of odd-numbered years.  The student regent serves a term of one year.  The Board meets quarterly. The Board biennially elects a chair/presiding officer and a vice chair/asst. presiding officer. Current regents and officers are as follows:

MEMBERS Term Expires
Mrs. Sue S. Bancroft,
Chair/Presiding Officer
February 1, 2015
Mrs. Mary Pincoffs Wilson
Vice Chair/Asst. Presiding Officer
February 1, 2017
Mrs. Lola Chriss February 1, 2015
Ms. Anna Maria Farias, Esq. February 1, 2019
Mrs. Debbie Gibson     February 1, 2017
Ms. Candace Henslee
Student Regent
May 31, 2015
Ann Scanlon McGinity, Ph.D. February 1, 2015
Mrs. Nancy P. Paup February 1, 2019
Mr. George R. Schrader February 1, 2019
Melissa D. Tonn, M.D. February 1, 2017


Current Agenda