skip to content

All participants will receive a certificate of participation as well as a ribbon placing their project as Outstanding, Excellent, Commendable, or Honorable Mention.  There are also trophy winners for the best project in each grade, as well as division winners (K-3, 4-6, and 7-8).

Group projects will be judged only against other group projects and there will be group division winners for K-3 and 4-6; 7-8 only submits individual projects in the Science Fair.

Categories of Awards

  • 1st, 2nd place trophy per grade for “Best in Grade” will be given (K-8).
  • One project per division will be chosen for “Best in Class” - 1 Lower Elementary Division (K-3), 1 Upper Elementary Division (4-6), and 1 Junior Division (7-8)
  • “Best Group” Division – 1 Lower Elementary Division (K-3), 1 Upper Elementary Division (4-6)
  • Each student (K-8) will receive a ribbon placing their project as Outstanding, Excellent, Commendable, or Honorable Mention.

Congratulations to our 2016 winners and thank you to all of our participants, guests, and volunteers!

2nd in Grade: Kindergarten
Ryan Jadhav, "Lemon Battery"
Harmony School of Innovation, Harmony Schools

2nd in Grade: First Grade
Grant Malcolm, "How to Keep Your Fingers from Wrinkling in the Bath Tub"

2nd in Grade: Second Grade
Tomoki Uemura, "All About Roly Poly"
Nelson Elementary, Denton ISD

2nd in Grade: Third Grade
Christian Ishida, "Jammin' Beats"
Uplift Heights, Uplift Schools

2nd in Grade: Fourth Grade
Jackson Gent, "Does the Flow Matter"
Legacy Preparatory Plano, Legacy Schools

2nd in Grade: Fifth Grade
Joshua Adams, "Can Coke and Milk Mix?"
Corinth Classical

2nd in Grade: Sixth Grade
Brook Speights, "Microwave vs. Cell Phone"
Immaculate Conception Catholic School

2nd in Grade: Seventh Grade
Emily Price, "The Effect of Video Games on the Body"
Legacy Preparatory Charter Academy Plano, Legacy Schools

2nd in Grade: Eighth Grade
Jayla Ward, "Fizzle"

Best in Grade: Kindergarten
Jillian Everett, "Best Blooming Buds"
St. Mary of Carmel Catholic School, Dallas Diocese

Best in Grade: First Grade
Terrell Bennett, "Truckin' Trouble"
Legacy Preparatory Plano, Legacy Schools

Best in Grade: Second Grade
Kaitlyn Moore, "Weight a Minute"
Souder Elementary, Everman ISD

Best in Grade: Third Grade
Kaira Krause, "The BIG Problem"
Mambrino School, Granbury

Best in Grade: Fourth Grade
Sai Spoorthi Rallabandi, "Brick Trick"
Uplift North Hills Preparatory, Uplift Schools

Best in Grade: Fifth Grade
Avery Thomas, "The Great Pumpkin Decay"
Oak Woods School, Granbury ISD

Best in Grade: Sixth Grade
Emily Rothacker, "Light Effects"
Rogers Middle School, Prosper ISD

Best in Grade: Seventh Grade
Krishna Chandrasekhara, "Which Hydroponic Solution Brand Yields the Healthiest Green Gram Plants?"

Best in Grade: Eighth Grade
Quan Le, "The Optimal Solar Cell"
Harmony Science Academy Carrollton, Harmony Schools

Best Group: Kindergarten - Third Grade
Lane Purser and Cade Bufkin, "Balloon Bustin'"
Oak Woods School, Granbury ISD

Best Group: Fourth - Sixth Grade
True Hughes, Bryson Sparks, and Cole Clark; "Which is the Greasiest Snack?"
Acton Elementary, Granbury ISD

Best in Class: Kindergarten - Third Grade
Rayleigh Langdon, "Effervescence: A Therm'fizz'ical Study"
Oak Woods School, Granbury ISD

Best in Class: Fourth - Sixth Grade
Remington McCarty, "Healthy Hoof Beats"
Denton Calvary Academy

Best in Class: Seventh - Eighth Grade
Ruhani Ahluwalia, "Trojan Horse Carries Magic Bullets to Kill Cancer Cells"
Harmony School, Fort Worth

Past Winners

page last updated 9/29/2016 4:43 PM